» The September Smash

We are now accepting registrations for the 2017 September Smash!

Starting on the 11th of September, this is 4 weeks of the fastest and most exciting form of Cricket…. email coaching@thecricketasylum.co.uk to enter your team…

Each team will play a minimum 4 group games during the evenings of September, which lead to semi finals and finals to play for the September Smash trophy! All games will be streamed live online and available to watch back after, with full access to stats and results via CricHQ.

  • 6 aside (max 10 per squad)
  • 12 overs per innings using a supaball
  • Pairs cricket rules with a few twists!
  • Trophy for tournament winners
  • Award for Most Valuable Player in each age group

2017 FIXTURES

UNDER 11

Monday 11th September

5pm: Walsden 1 v Littleborough

6pm: Walsden 2 v Copley

Monday 18th September

5pm: Walsden 1 v Copley

6pm: Littleborough v Upper Hopton

Thursday 21st September

6pm: Walsden 1 v Walsden 2

7pm: Upper Hopton v Copley

Monday 25th September

5pm: Littleborough v Walsden 2

6pm: Upper Hopton v Walsden 1

Thursday 28th September

6pm: Copley v Littleborough

7pm: Upper Hopton v Walsden 2

 

Wednesday 4th October

SEMI FINALS

6pm: 1st place v 4th place

7pm: 2nd place v 3rd place

 

Sunday 8th October

FINALS DAY

3pm: FINAL, followed by trophy presentation

UNDER 13

Monday 11th September

7pm: Stand v Glodwick 2

8pm: Glodwick 1 v Lightcliffe 1

Tuesday 12th September

5pm: Walsden v Stainland

6pm: Lightcliffe 2 v Sowerby Bridge

Monday 18th September

7pm: Stand v Sowerby Bridge

Tuesday 19th September

5pm: Lightcliffe 1 v Walsden

6pm: Lightcliffe 2 v Glodwick 2

7pm: Glodwick 1 v Stainland

Monday 25th September

7pm: Stand v Lightcliffe 2

Tuesday 26th September

5pm: Stainland v Lightcliffe 1

6pm: Sowerby Bridge v Glodwick 2

7pm: Glodwick 1 v Walsden

Monday 2nd October

QUARTER FINALS

5pm: G1 1ST v G2 4TH

6pm: G1 3RD v G2 2ND

7pm: G1 2ND v G2 3RD

8pm: G1 4TH v G2 1ST

Thursday 5th October

6pm: 1st Semi Final

7pm: 2nd Semi Final

Sunday 8th October

FINALS DAY

6pm: FINAL, followed by trophy presentation

 

UNDER 16

Tuesday 12th September

7pm: Hybrids v Bradford Rebels

8pm: Vikings v Barkisland

Monday 18th September

8pm: Barkisland v Hybrids

Tuesday 19th September

8pm: Bradford Rebels v Vikings

Monday 25th September

8pm: Vikings v Hybrids

Tuesday 26th September

8pm: Bradford Rebels v Barkisland

Tuesday 3rd  October

SEMI FINALS

6pm: 1st place v 4th place

7pm: 2nd place v 3rd place

 

Sunday 8th October

FINALS DAY

4:30pm: FINAL, followed by trophy presentation